10-20.04.2019r. w związku ze zmianami w systemie edukacji uczniowie klas trzecich gimnazjum po raz ostatni napisali egzamin gimnazjalny. Egzamin przeprowadzany był od 2002r. Początkowo składał się z dwóch części – humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej. W 2009r. poszerzono egzamin o część językową na poziomie podstawowym. Z biegiem czasu (od 2012r.) do egzaminu językowego na poziomie podstawowym dodano kolejny element- poziom rozszerzony. Powszechnie wiadomo, że w nauce języka obcego szczególny nacisk kładzie się na komunikację językową, stąd pojawił się pomysł wprowadzenia, podobnie jak na maturze, części ustnej z języka obcego. Projekt ten jednak nigdy nie został wprowadzony w życie. Na długie lata egzamin gimnazjalny stał się obowiązkowym elementem w życiu szkolnym gimnazjalistów i jednym z warunków ukończenia szkoły. Teraz ,po zmianach, zastąpi go egzamin ósmoklasisty.
Ostatni egzamin gimnazjalny
Pierwszy egzamin ósmoklasisty
15-17.04.2019r. Zmiany w systemie edukacji pociągnęły za sobą wprowadzenie egzaminu ósmoklasisty, który zamyka etap nauki w szkole podstawowej. Egzamin podzielono na trzy części: język polski, matematykę i język obcy. W tym roku uczniowie klas ósmych po raz pierwszy przystąpili do egzaminu.
Nakręteczki dla Juleczki
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice nie zawiedli i zaangazowali sie w akcję "Nakręteczki dla Juleczki" Julka z Przodkowa cierpi na mukopolisacharydozę. Każda forma pomocy dla niej jest wyrazem naszej wrażliwości i empatii. Uczniowie w kwietniu zebrali 100 kg plastikowych nakrętek. Wszystkim serdecznie dziekujemy.
Nasze Miejsca Pamięci Narodowej!
Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Chmielnie opiekują się dwoma Miejscami Pamięci Narodowej: DĘBEM KATYŃSKIM,który jest poświęcony Władysławowi Nagórnemu oraz OBELISKIEM w lesie chmieleńskim upamiętniającym harcerzy poległych w czasie II wojny światowej. Porządkowanie tych miejsc jest zawsze okazją do refleksji nad życiem tych, którzy je poświęcili , by Polska była wolnym krajem, bezpiecznym dla swoich obywateli.
Apel pt.” Dlaczego warto uczyć się języków obcych"
Dnia 5 kwietnia odbył się w naszej szkole apel pt.” Dlaczego warto uczyć się języków obcych”. Miał on na celu uświadamianie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz podkreślenie ich roli i znaczenia w naszym życiu, a także zachęcania do przełamywania barier językowych.
Apel był też doskonałą okazją do podsumowania konkursu szkolnego z języka angielskiego „Spelling bee”. Najlepszymi okazji się uczniowie klasy Va zajmując wszystkie miejsca na podium, kolejno: Zofia Socha I miejsce, Hanna Mielewczyk II miejsce, Dominika Łaszewska III miejsce. Gratulujemy wygranym i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie już za rok!
Nasza szkoła pięknieje!
Uczennica kl. IV b Laura Okrucińska wraz ze swoją Mamą postanowiły upiększyć teren wokół szkoły i posadziły kolorowe bratki w gazonach na tarasie. Zrobiło się pięknie i wiosennie. Dziękujemy za tę inicjatywę. Jest nam miło, że Rodzice wspierają społeczność szkolną w dbałości o wygląd obejścia naszego budynku!
Powiatowy Konkurs Plastyczny na najładniejsze stroiki i palmy
10.04.2019r w GOK w Somonine odbył się Powiatowy Konkurs Plastyczny na najładniejsze stroiki i palmy wielkanocne. Zgłoszono 160 prac. Stroik wykonany przez dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Maksie zajął III miejsce w kategorii przedszkoli. Za swoją pracę otrzymały dyplom i piękne nagrody.
Szanowni Rodzice!
Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Chmielnie udzielają poparcia strajkującym nauczycielom.
Jesteśmy za godnymi płacami i poprawą statusu nauczyciela. Nieprawdą jest,że pracujemy 3 godziny dziennie. My nie boimy się pracy-lubimy ją, a dowodem na to niech będzie ilość realizowanych projektów edukacyjnych i programów zajęć dodatkowych. Opowiadamy się za podniesieniem prestiżu zawodowego polskich nauczycieli oraz doceniania ich działań.
Rodzice! Stańcie po naszej stronie!
Plan dowozów na rekolekcje
PLAN REKOLEKCJI DLA KLAS I – VI
DOTYCZY DZIECI DOWOŻONYCH
Dotyczy : 15.04.19 r., 16.04.19 r.,17.04.2019 r.
Kl. I – VI – przyjazd porannym autobusem, busem do szkoły - bez zmian
9:30 – po Mszy Świętej odwóz dzieci ( przed szkołą )
PLAN REKOLEKCJI DLA KLAS VII I VIII I III GIM.
DOTYCZY DZIECI DOWOŻONYCH
Poniedziałek – 15.04.2019 r.
Msza Święta o godz. 16:00 – dojazd we własnym zakresie
Wtorek – 16.04.2019 r.
11:30 – przywóz uczniów z Zawór, Sznurek, Maksa, Borzestowa
12:10 – przywóz uczniów z Garcza, Kożyczkowa
12:30 – 13:30 – Msza Święta, po Mszy Świętej odwóz.
Środa – 17.04.2019 r.
11:30 – przywóz uczniów z Zawór, Sznurek, Maksa, Borzestowa
12:10 – przywóz uczniów z Garcza, Kożyczkowa
12:30 – 13:30 – Msza Święta, po Mszy Świętej odwóz.
Obchody ,,Dnia Jedności Kaszubów”
W dniu 23.03.2019r. odbył się integracyjny wyjazd na obchody ,,Dnia Jedności Kaszubów” uczniów z gminy Chmielno. Tegoroczne obchody odbyły się w Żukowie.
W uroczystościach wzięli chętni uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Borzestowie,
Szkoły Podstawowej w Chmielnie oraz Szkoły Podstawowej w Kożyczkowie.
,,Kaszubski Mecz w Sopocie”
W dniu 20.03.2019r. podczas meczu koszykówki w Ergo Arenie odbyło się uroczyste wręczenie nagród ,,IV Edycji Konkursu Aktywne Kaszuby”. Podczas uroczystości uhonorowani zostali nasi uczniowie: Jakub Stolc III m, oraz Hanna Mielewczyk I m w kategorii IV-VII. Nadmieńmy iż do organizatorów nadesłano 910 prac z 210 szkół, a wśród nich wysoko ocenione zostały prace naszych uczniów, z tego też względu miłą niespodzianką okazała się nagroda dla szkoły w postaci karty podarunkowej w wysokości 1000 zł. do Leroy Marlin. Hannie i Jakubowi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. BRAWO!
Zajęcia edukacyjne z ekologii.
Dnia 15 marca klasa II a udała się na zajęcia edukacyjne z ekologii do Lokalnej Grupy Rybackiej. Uczniowie zapoznali się z zagadnieniami: ekologia, odpady, zdrowa żywność, segregacja, recykling. Dzieci rozwiązywały rebusy, segregowały śmieci, utrwalały i zdobyte wiadomości przy użyciu chusty animacyjnej. Uczniowie próbowali prawidłowo posegregować odpady korzystając z aplikacji multimedialnych przy użyciu tabletów „Zdrowe Zakupy”. Zajęcia służyły poznawaniu i pogłębianiu wiedzy w ciekawy i atrakcyjny dla uczniów sposób oraz pobudzały aktywność dzieci i ich twórcze myślenie.
Wieczór z liczbą π
14 marca to dzień związany z kolejną, V edycją spotkań z liczbą PI. W tym roku spotkanie przebiegało pod hasłem ,,Do 4 razy sztuka". Liczna grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami spotkała się w czwartkowe popołudnie, aby poprzez gry i zabawy przybliżyć sobie raz jeszcze liczbę PI. Akcja, jak co roku, odbyła się pod patronatem CIE w Kartuzach, które przeznaczyło również nagrody dla uczniów uczestniczących w wydarzeniu. Ponadto spotkanie uświetnili swoją obecnością Pan Wójt Michał Melibruda oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Stanisław Klimowicz. Pan wójt bardzo się ucieszył ze spotkania z uczniami i wręczył na ręce Pana Dyrektora zestaw piłek, które na pewno przydadzą się na zajęciach wychowania fizycznego. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i… zapraszamy za rok.
,,Zymk na Kaszëbach”
II Powiatowy Turniej Gier Planszowych i Quizów w języku angielskim
13 marca 2019r. odbył się II Powiatowy Turniej Gier planszowych i Quizów w języku angielskim w Przodkowie. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny: ze szkoły podstawowej- Karolina Węsiora, Piotr Kozaczenko i Bernard Roszkowski oraz z gimnazjum- Michał Etmański, Kamil Piotrowski i Michał Węsiora. Grupa gimnazjalna właśnie zdobyła II miejsce w turnieju. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
JASTRË NA KASZËBACH
Dnia 11.03.2019r. uczniów klasy Ia uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego, odwiedziła Pani Stefania Socha, która w bardzo ciekawy sposób opowiedziała to w jaki sposób niegdyś dzieci i osoby dorosłe przygotowywały się do Świąt Wielkanocnych. Nasz gość nie zapomniał wspomnieć o zwyczajach kulinarnych i tradycjach związanych ze świętowaniem Wielkiejnocy, tych, które przetrwały do dziś jak i tych już trochę zmienionych. a nawet zapomnianych.
Po raz kolejny Dziękujemy Pani Stefanii za miło i wesoło spędzony czas.
Wycieczka do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej
Dnia 6 marca 2019r. klasy II a i II b udały się do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie. Dzieci obserwowały pracę garncarza, a następnie podziwiały eksponaty muzealne: wazony, misy i dzbanki z oryginalnym wzorem kaszubskim. Na zakończenie dzieci oglądały zabytkowy piec służący do wypalania naczyń ceramicznych.
Dla uczniów wycieczka była cennym uzupełnieniem wiedzy w ramach realizowanego tematu „Jak dawniej ludzie żyli na wsi?”.
Archiwum Aktualności