15.03.2018r uczniowie naszej szkoły świętowali uroczystość pod hasłem „1 za wszystkich, wszyscy za 1” z okazji światowego dnia LICZBY π. Wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka to nie tylko liczby, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo zabawy.
Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą ∏ – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”.
W związku z tym zorganizowany został ,,Wieczór z π” również w Szkole Podstawowej w Chmielnie przy współpracy z CIE w Kartuzach pod patronatem Wójta Gminy Chmielno Jerzego Grzegorzewskiego. Świętowanie zaczęło się od wspólnie zaśpiewanej piosenki matematycznej, którą przygotowały uczennice klasy drugiej gimnazjum, Kalina, Agata, Paulina, Aneta i Klaudia. Oficjalnie uroczystość otworzyli p. dyrektor Witold Maćków z p. Blandyną Mirosławską. Wszyscy poczęstowali się PItortem i ruszyli do przygotowanych konkurencji.
Zadania z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy wieczoru:
- Konkurs na rozwiązywanie krzyżówek i szyfrów matematycznych
- Konkurs ,,Bieg na jedynce”.
- Jeden z dziesięciu z pytaniami matematycznymi
- Selfi z jeden
- Przygotowanie słów i zaśpiewanie piosenki matematycznej
- Rozwiązanie zadań matematycznych w językach obcych (niemieckim i angielskim)
- Układanie tangramów
Celem wydarzenia było popularyzowanie matematyki i przełamanie niechęci do tego przedmiotu. Uczniowie wspaniale brali udział w wydarzeniu. Wyrazem zaangażowania była mała różnica punktów miedzy drużynami.
Udowodniliśmy wszystkim, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, “suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.
Mamy nadzieję, że tego wieczoru każdy uczeń znalazł coś dla siebie interesującego. Nawet na tak poważną naukę, jaką jest matematyka, warto czasem spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka. Święto matematyki niewątpliwie miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia, a więc… przyjemne z pożytecznym!
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, dziękujemy za pełne zaangażowanie
i super zabawę.