ZASADY OCENIANIA Z FIZYKI W KLASACH SIÓDMYCH I ÓSMYCH
ZASADY OCENIANIA Z FIZYKI W KLASACH SIÓDMYCH I ÓSMYCH
Sprawdziany wiadomości zapowiadane są z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i poprzedzone są lekcją powtórzeniową, obejmują materiał zawarty w podręczniku w jednym rozdziale. Waga oceny – 3, poprawa oceny niedostatecznej ze sprawdzianu jest możliwa w ciągu 2 tygodni po otrzymaniu oceny ( waga oceny ze sprawdzianu poprawkowego to 2).
Kartkówki z fizyki są formą sprawdzenia przygotowania do lekcji ( waga 2). Pytania i zadania na kartkówce (niezapowiedzianej) dotyczyć będą materiału omawianego na maksymalnie dwóch ostatnich lekcjach. Jako, że to sprawdzenie przygotowania do lekcji w danym dniu oceny nie poprawia się.
Oceny z wagą 1
Aktywność i zaangażowanie podczas zajęć a) uczniowie, którzy pomimo zwracania uwagi nie uczestniczą w lekcji otrzymują najpierw „minus”, ocenę niedostateczną, gdy podobna sytuacja zdarzy się na następnych lekcjach b) za szczególnie aktywny udział w zajęciach można uzyskać oceny: dobrą, bardzo dobrą lub celującą.
Rozwiązywanie zadań domowych dodatkowych może skutkować również ocenami 4, 5 lub 6.
Uczeń ma prawo nie umieć rozwiązać zadania lub zadań domowych ( o ile będą zadawane), ale ma obowiązek zgłosić to przed rozpoczęciem lekcji i podczas omawiania wyników zadania domowego uzupełnia luki w swojej pracy. Jeżeli nie zgłosi faktu braku części lub całości zadania domowego otrzymuje „minus”, gdy zdarzy się to powtórnie otrzymuje ocenę niedostateczną.
Ocena za zeszyt – podczas sprawdzania zeszytu przedmiotowego oceniana jest strona estetyczna zapisów i rozwiązywanie zadań domowych ( szczególnie tych, na które nie umiała/umiał odpowiedzieć w domu).
Jeżeli z zapowiedzianej kartkówki uczeń uzyska ocenę, która go nie satysfakcjonuje, ma prawo ją poprawić w ciągu jednego tygodnia.
O zasadach oceniania uczniowie są informowani na pierwszej lekcji fizyki w danym roku szkolnym, a ich rodzice/opiekunowie na pierwszym spotkaniu z wychowawcami w danym roku szkolnym.